Historie o Kapele

H. O K.

1983
Založení kapely KABÁT
Založení kapely KABÁT

Hudební kapelu KABÁT založil v roce 1983 (ale oficiálně používané uzavření kapely bylo 10.09.1989) v Teplicích spolu s kamarády ze školy baskytarista Milan Špalek. K původně thrashmetalové kapele se připojil zpěvák Josef Vojtek, kytarista Tomáš Krulich a bubeník Radek Hurčík.

1985
Kabát pozastavily činnost
Kabát pozastavily činnost

V roce 1985 byli někteří členové kapely odvedeni na tehdy povinnou vojenskou službu a KABÁT přibližně na tři roky zastavil svoji činnost.

1989
Kabát je zpět
Kabát je zpět

Podle kapely došlo ke zlomu v roce 1989. Tehdy KABÁTi vystupovali s kytaristy Jiřím Buškem a René Horňákem, kteří kapelu chvíli poté opustili a byli nahrazeni vracejícím se Tomášem Krulichem a novým kytaristou Otou Váňou.

Orgazmus
Orgazmus

V letech 1989 a 1990 natočila kapela své první demo s názvem Orgazmus, které ovšem nikdy oficiálně nevyšlo a šířilo se mezi posluchači na audiokazetách.

1990
Projektové alba
Projektové alba

Kapela vydala některé své písně na projektových albech Rockmapa 2 a Ultrametal, které vyšly v roce 1990.

Objev roku
Objev roku

Tentýž rok obsadila kapela 3. místo v anketě Objev roku se skladbou „Koleda, koleda“.

1991
Má ji motorovou
Má ji motorovou

V roce 1991 poté KABÁTi uvedli na trh pod společností Monitor (dnes: Warner Music CZ) své debutové album, Má jí motorovou. Na vydání desky měl velkou zásluhu také Petr Janda, který kapele umožnil zveřejnění některých písniček na projektu Rockmapa. Zde si jich všimli právě lidé z vydavatelství Monitor (dnes: Warner Music CZ) a nabídli kapele KABÁT spolupráci. Alba se celkově prodalo 69 000 kusů. S vydáním první desky se managementem kapely stala společnost Sokol’s Power Voice, se kterou Kabát spolupracoval až do roku 1999.

1992
Živě!
Živě!

V roce 1992 KABÁTi vydali koncertní album Živě!, které bylo nahráno na koncertech v Brně a Břeclavi. Na tomto „živáku“ kromě písní z předchozí studiové desky kapela vydala také písničku „Žízeň“, jež se stala prvním velkým hitem kapely.

1993
Děvky ty to znaj
Děvky ty to znaj

V roce 1993 vyšlo album Děvky ty to znaj, které měla kapela natočeno za 2 týdny. Obal desky nakreslil malíř Petr Urban, jemuž KABÁTi následně věnovali písničku “Pivrnec“. K propagaci alba kapela vyrazila na své první „velké“ turné, které vzbudilo obrovský zájem. Koncert v pražské Lucerně se podařilo vyprodat 3 dny před začátkem vystoupením a současně byl vyhlášen akcí roku. Alba se celkem nakonec prodalo okolo 85 000 kusů, čímž se podařilo překonat počet prodaných kopií předchozí desky.

1994
Colorado
Colorado

V září roku 1994 vydala kapela 3. řadovou desku Colorado, za kterou získala zlatou a platinovou desku toho roku. Obě ocenění KABÁT přebral na vyprodaném koncertu v pražské Lucerně. S touto deskou se kapela zároveň dostala také do českých rádií a to paradoxně s bluegrassovou písní „Colorado“, která byla původně zamýšlena pouze jako vtip. Toto album se stalo nejúspěšnější studiovou nahrávkou v historii kapely, prodalo se ho kolem 96 000 kopií. Píseň „Jak ti šlapou Kabáti“ se později stala hymnou českého hokejového týmu, který v roce 1996 vyhrál mistrovství světa.

První zlatá deska
První zlatá deska

Kapela získala po 2 týdnech od vydání alba Colorado zlatou desku za 25 000 prodaných kusů.

První platinová deska
První platinová deska

Kapela získala na konci listopadu také platinovou desku za album Colorado a to za 50 000 prodaných kusů.

1995
Rock Report a Bang
Rock Report a Bang

Na začátku roku 1995 kapela získala za album Colorado od časopisu Rock Report ceny Kapela roku a Deska roku. Ocenění přebrala také od časoipisu Bang, a to v kategorii Kapela roku, Album roku a Radost roku.

Země plná trpaslíků
Země plná trpaslíků

Mezitím kapela ve studiu Hacienda nahrávala 4. desku, kterou vydala v listopadu téhož roku pod názvem Země plná trpaslíků. Původní název měl podle kapely znít „Sněhurka je negr“ ale nakonec nebyl použit. I přes rozporuplné přijetí fanoušky se celkový počet prodaných kusů vyšplhal na 82 000. Zpěvák Josef Vojtek o ní s odstupem času prohlásil, že je to jeho nejméně oblíbená deska a to především z důvodu studia, ve kterém se točila.

1996
Země plná trpaslíků Turné 1996
Země plná trpaslíků Turné 1996

K propagaci tohoto alba vyrazila v roce 1996 KABÁT na turné, během kterého vystoupila ve 14 sportovních halách a kulturních domech po celém Česku.

Po turné k albu Země plná trpaslíků začala kapela ve studiu Propast nahrávat další studiové album, které vzniklo v roce 1997.

1997
Český Slavík 1997
Český Slavík 1997

Alba se nakonec prodalo 72 000 kopií a kapela se tentýž rok umístila v anketě Český slavík na 11. místě.

Čert na koze jel
Čert na koze jel

V roce 1997 vyšlo album pod názvem Čert na koze jel ve studiu Propast. Obal, který navrhl Martin Lepka znázorňuje čerta sedícího na ženském poprsí. Ten se podle některých novinářů podobá tehdejšímu předsedovi vlády České republiky Václavu Klausovi, textař a baskytarista KABÁTu Milan Špalek ovšem tuto teorii odmítl se slovy, že se „jedná pouze o čertíka, který je Klausovi jen podobný.“

Ceny Anděl 1997
Ceny Anděl 1997

Kapela KABÁT získala ocenění v ceny Anděl v kategorii Hard & heavy.

1998
Čert na koze jel Turné 1998
Čert na koze jel Turné 1998

Po vydání desky navíc kapela vyrazila v březnu 1998 na turné po České republice. Koncert v brněnské hale Rondo byl natáčen a později vysílán Českou televizí.

Český Slavík 1998
Český Slavík 1998

Českém slavíku se KABÁTi propadli o pět pozic na 16. místo.

1999
MegaHu
MegaHu

Poté následovalo album MegaHu, které vyšlo v květnu roku 1999 a bylo nahráno ve studiu Sono Records. Na přebalu desky se objevila fotka močícího bezdomovce z Košťan, o kterém kolovala fáma, že má „penis gigantických rozměrů“.

Změna managementu
Změna managementu

Téhož roku také kapela přešla od dosavadního managementu Sokol’s Power Voice ke kapela Pink Panther Media. Zároveň KABÁTi změnili strategii koncertování. Místo velkého počtu koncertů v malých klubech začali upřednostňovat méně koncertování ve větších prostorách s profesionální zvukovou a světelnou technikou.

MegaHu Turné 1999
MegaHu Turné 1999

V říjnu 1999 odjela kapela na koncertní šňůru po Česku. Turné měl poprvé na starosti Radek Havlíček a Petr „Panki“ Volek z agentury Pink Panther Media.

Český Slavík 1999
Český Slavík 1999

MegaHu se nakonec prodalo 50 000 kusů a kapela se poprvé ve své historii umístila v 1. desítce ankety Český slavík, konkrétně na 9. pozici.

2000
Go satane go
Go satane go

V listopadu 2000 vyšlo album Go satane go. V rámci reklamy na tuto desku byly vyvěšeny billboardy se slogany Go satane go, které se nelíbily kapele důchodců. Ti podali oficiální stížnost k Radě pro reklamu se slovy, že se jedná o „urážku všech křesťanů, židovských obcí a muslimů žijících v Česku.” Žádost byla zamítnuta, jelikož se nejednalo o urážku ale pouze o parodii na slogany “Go ježíšku go” od společnosti Eurotel. Celá záležitost se dostala do televizních zpráv a udělala tak kapele reklamu. Počet prodaných alb Go satane go se v té době vyšplhal ke 48 000 kopií.

2001
Go satane go Turné 2001
Go satane go Turné 2001

K podpoře desky kapela vyrazila na turné a plně spolupracovala s Pink Panther Media. Během turné KABÁTi vystoupili v 7 sportovních halách a celková návštěvnost byla kolem 30 000 fanoušků. Pražský koncert byl zároveň zaznamenán a později vydán jako první DVD kapely.

Eso (TV hitparáda) 2001
Eso (TV hitparáda) 2001

Červené eso za videoklipy „Šaman“ a „Pohoda“.

Zlatá deska 2001
Zlatá deska 2001

Kapela KABÁT získala zlatou desku za album Suma sumárum.

Suma sumárum
Suma sumárum

Další album vyšlo v listopadu 2001 a jednalo se o kompilaci Suma sumárum, která obsahovala 2 CD. Na prvním byl výčet v té době největších hitů kapely plus jako bonus předělaná verze písně „Má jí motorovou“ a nová píseň „Pohoda“. Ta se na kompilaci objevila na nátlak manažera kapely a její nahrávání provázely projevy nespokojenosti ze strany textaře Špalka, kterému se vůbec nelíbila. Nakonec se ovšem stala jedním z největších hitů kapely. Druhé CD obsahovalo zvukový záznam z koncertu z turné k předchozímu albu Go satane go. Kompilace se nakonec prodalo přes 130 000 kusů, stala se v té době nejprodávanějším albem kapely a získala 6-platinovou desku.

2002
Suma Sumárum Turné 2002
Suma Sumárum Turné 2002

Následující rok Kabáti jako první České republice připravili turné, během kterého bylo pódium umístěno ve středu sportovních hal. Celkem turné navštívilo 60 000 fanoušků, čímž byla překonána návštěvnost minulého turné k albu Go satane go.

USA Tour 2002
USA Tour 2002

Na podzim téhož roku kapela odletěla do USA na své první větší turné v zahraničí s celkem 7. městy v USA.

Vraceni domů z USA
Vraceni domů z USA

Poté bylo vydáno historicky první DVD kapely nazvané Suma sumárum – Best of video, čímž se kapela přidala k hrstce českých interpretů, kteří do té doby vydali DVD. Na něm se objevili jak videoklipy kapely, tak záznam koncertu z turné Go satane go turné 2001 z pražské sportovní haly Tipsport arena.

Český Slavík 2002
Český Slavík 2002

V Českém slavíku se KABÁT umístil na 3. místě Kapela roku a Skokan roku na 14. místo.

2003
Kabát Turné 2003
Kabát Turné 2003

Před vydáním desky kapela koncertovala na Slovensku a v den vydání se přesunula do Česka, kde začalo halové turné. Kapela poprvé ve své historii vyprodala všechny zimní stadiony, ve kterých během turné vystoupila.

Dole v dole
Dole v dole

Dalším albem je deska Dole v dole, která vyšla října 2003 a následně se stala čtyřplatinovou. Autorem obalu je Martin Mišík. Album obsahuje 13. písniček.

Český Slavík 2003
Český Slavík 2003

V prosinci poté KABÁT přebral ve Státní opeře Praha svého prvního zlatého slavíka v kategorii Kapela roku a cena za Nejlepší český videoklip roku 2003.

Ceny Anděl 2003
Ceny Anděl 2003

Kapela získala ocenění ceny Anděl v Kapela roku, Album roku ROCK i Deska roku 2003 z 3 nominovaných byl KABÁT nominován 2x a to s albem Dole v dole a albem Suma sumárum: Vyhrála deska DOLE V DOLE, také vyhrál v kategorii Absolutní vítěz za nejprodávanější desku.

2004
Ceny Anděl 2004
Ceny Anděl 2004

Toho roku kapela zvítězila v cenách Anděl v kategoriích Album roku ROCK, Kapela roku a Absolutní vítěz, kterého se v té době prodalo přes 78 000 nosičů.

Dole v dole Turné
Dole v dole Turné

Poté kapela vyrazila na své první samostatné open-air turné, během kterého vystoupila na deseti fotbalových stadionech v Česku a na jednom na Slovensku. Celková návštěvnost turné byla přibližně 180 000 fanoušků a průměr návštěvnosti na koncert 15 000 diváků.

Kabát 2003–2004
Kabát 2003–2004

Ještě téhož roku KABÁTi vydali DVD Kabát 2003–2004. To obsahovalo záznam vystoupení z koncertu v pražské T-Mobile areně, záznam z koncertu na atletickém stadionu Slavia a dokument k turné 2004.

Deska roku 2003
Deska roku 2003

Nejprodávanější hudební video DVD a VHS2DVD 2003-2004 live za 18 541 ks.

Český Slavík 2004
Český Slavík 2004

Kapela s velkým náskokem obhájila 1. místo v Českém slavíkovi.

2005
Jetix Kids Awards 2005
Jetix Kids Awards 2005

KABÁT získal ”Dětského Oscara” v kategorii hudebních kapel.

Pink Panther Fest 2005
Pink Panther Fest 2005

Kapela se vydala na svůj první festivalové turné se spoluprací Pink Panther Agentúra, kde byly i jiné kapely.

Český slavík 2005
Český slavík 2005

2. místo v kategorii Kapela roku (15 492 hlasů).

2006
Příprava 9. nového studiového alba
Příprava 9. nového studiového alba

Na jaře 2006 začali KABÁTi pracovat na nové studiové desce. Podle původních plánů mělo album vyjít již v září téhož roku, ale kvůli nedopsaným textům se jeho vydání postupně odkládalo.

Český slavík 2006
Český slavík 2006

2. místo v kategorii Kapela roku (32 406 hlasů).

Tříplatinová deska 2006
Tříplatinová deska 2006

Po pěti dnech prodeje získali KABÁTi za album tříplatinovou desku za 45 000 prodaných kopií.

Corrida
Corrida

Deska, která dostala název Corrida, nakonec vyšla 8. prosince 2006. Kvůli tomu bylo původně podzimní turné odloženo na jaro roku 2007.

Ceny Anděl 2006
Ceny Anděl 2006

Do konce roku 2006 se alba prodalo 56 900 kusů, za což kapela v roce získala cenu Anděl za nejprodávanější desku roku 2006.

2007
ESO (TV hitparáda) 2007
ESO (TV hitparáda) 2007

Červené eso za videoklip k písni Burlaci.

Volby Ro(c)ku
Volby Ro(c)ku

Nominace ve dvou kategoriích: Kapela ro(c)ku, Deska ro(c)ku – v obou KABÁTvítězí.

Deska roku 2006
Deska roku 2006

Ocenění Absolutní vítěz a dále 1. místo v kategorii Kapela. 56.900 ks prodaných CD ,,Corrida” za rok 2006.

Jetix Kids Awards 2007
Jetix Kids Awards 2007

KABÁT získává Dětského Oscara v kategorii Hudební kapela.

Ceny Anděl 2007
Ceny Anděl 2007

KABÁT získal ocenění Nejprodávanější deska v kategorii Kapela za nejvíce prodaných nosičůCorrida” (56.900 ks).

Eurovision Song Contest
Eurovision Song Contest

Kapela v roce 2007 vyhrála s písní „Malá dáma“ české kolo mezinárodní soutěže Eurovision Song Contest a postoupila do semifinále, které se konalo ve Finsku v Helsinkách. Do finále soutěže už ovšem nepostoupila.

Corrida Turné 2007
Corrida Turné 2007

Krátce po návratu z Finska kapela vyjela na turné k tehdy poslední desce Corrida. Tato koncertní šňůra čítala celkem třináct koncertů po fotbalových stadionech a celková návštěvnost se pohybovala okolo 240 000 diváků.

Český slavík 2007
Český slavík 2007

KABÁT obdržel v kategorii Kapela 1. místo s počtem 34 070 hlasů.

2008
Deska roku 2007
Deska roku 2007

V roce 2008 získala kapela cenu Deska roku 2007 Allianz v kategorii Nejprodávanější interpret patnáctiletí za prodej 825 606 kusů alb.

ESO (TV hitparáda) 2008
ESO (TV hitparáda) 2008

Červené eso za videoklip k písni Kdoví jestli.

Festival 2008
Festival 2008

Poté vystupovala na českých a slovenských festivalech. Během vystoupení kapely na festivalu Votvírák se podle pořadatele nacházelo v areálu přes 50 000 lidí.

Kabát Corrida 2007
Kabát Corrida 2007

V listopadu vyšlo DVD Kabát Corrida 2007, které obsahuje záznam koncertu z lehkoatletického stadionu na Slavii v Praze. Součástí balení byl i dokument z celého turné. Limitovaná edice obsahovala také knihu s fotkami, která však byla širší než samotný obal, takže musela být stažena z prodeje a znovu vydána v upravené verzi.

Český slavík 2008
Český slavík 2008

KABÁT získal ocenění Zlatý slavík, v kategorii “Kapela” s počtem 41 444 hlasů a připsala si tak své čtvrté prvenství.

2009
Ceny TV Óčko
Ceny TV Óčko

KABÁT zvítezil v kategorie Rock & hard´n´heavy a v kategorii Domáci kapela roku.

Jeden koncert 2009
Jeden koncert 2009

Již na začátku roku 2009 kapela oznámila, že pro tento rok chystá pouze jeden koncert pod širým nebem, který by měl být v září a byl by k příležitosti oslavy 20 let ve stejné sestavě. Do tohoto termínu chtěli KABÁTi vydat také novou řadovou desku, což se ovšem nepovedlo. Výroční koncert byl nakonec stanoven na 12. září 2009 na louce u pražského letohrádku Hvězda.

Ceny OSA 2009
Ceny OSA 2009

Písnička “Kdoví jestli” se stala nejhranější písní roku 2008 a obdržela tak cenu.

Příležitost k výročnímu koncertu 2009
Příležitost k výročnímu koncertu 2009

K příležitosti koncertu byly dovezeny speciální tribuny z Maďarska, které se používají při závodech Formule 1 na Hungaroringu. Zvukový aparát L’Acoustics o výkonu přes 500 000 W dodala společnost Black Box Music, pódium a zastřešení pro tuto událost zapůjčila Stageco, osvětlení bylo od firmy AC Lighting a na realizaci se podíleli odborníci z celé Evropy. Výbavou se tak jednalo o koncert na úrovni světových interpretů, jako jsou například AC/DC, The Rolling Stones, Robbie Williams nebo Metallica.

Po čertech velkej koncert 2009
Po čertech velkej koncert 2009

Na koncertě, který začal přesně v plánovaných osm hodin večer, kapela zahrála 36 svých největších hitů od alba Má jí motorovou až po do té doby nejnovější album Corrida. Celkem se nakonec dostavilo přes 60 000 fanoušků, čímž se KABÁT vyrovnal koncertu Jana a Františka Nedvědových na pražském Strahově a předčil srpnový koncert Madonny na Chodově, jenž se uskutečnil ve stejném roce.

Po čertech velkej koncert na DVD
Po čertech velkej koncert na DVD

Celé vystoupení na Vypichu kapela nahrávala a ke konci listopadu ho vydala na dvou DVD v rámci „živáku“ nazvaném Po čertech velkej koncert.

Český slavík 2009
Český slavík 2009

Na konci roku kapela s náskokem téměř 10 000 bodů porazila v anketě Český slavík kapelu Chinaski a vyhrála tak svého pátého Zlatého slavíka s počtem 30 007 hlasů.

2010
Ceny Břitva 2009
Ceny Břitva 2009

Nominace 2DVD Po čertech velkej koncert v kategorii “Video roku” a skončilo to na 3. místě s počtem 31 hlasů.

Český slavík 2010
Český slavík 2010

V roce 2010 získali KABÁTi na konci listopadu zlatého slavíka v kategorii Kapela a to i přesto, že v Česku ani jednou nevystoupili a odehráli pouze čtyři koncerty na slovenských festivalech. Cenu za kapelu převzal Vladimír Kočandrle ze společnosti EMI jelikož členové kapely v té době pracovali na připravované desce.

Banditi di Praga
Banditi di Praga

Dne 10. prosince 2010 vydali CD s názvem Banditi di Praga. Přestože vyšlo pouhé tři týdny před koncem roku, stalo se s 68 000 prodanými kopiemi nejprodávanějším albem v Česku za rok 2010.

2011
Banditi di Praga Turné 2011
Banditi di Praga Turné 2011

Během nadcházejícího turné, které čítalo sedmnáct koncertů v halách po České a Slovenské republice, kapela zvolila variantu s pódiem uprostřed haly, která se osvědčila již na turné Suma sumárum v roce 2002. Díky této koncepci návštěvnost překonávala rekordy jednotlivých hal.

Diamantova deska
Diamantova deska

S touto deskou Banditi di Praga KABÁTi zároveň překonali hranici 1 000 000 prodaných nosičů, za což 21. dubna 2011 během vystoupení v pražské O2 areně obdrželi diamantovou desku. Stejnou desku dostal také jeden vylosovaný fanoušek kapely, který si zakoupil poslední album Banditi di Praga.

Banditi di Praga Turné 2011 na DVD
Banditi di Praga Turné 2011 na DVD

Kapela pražský koncert v O2 areně zaznamenávala a následně vydala na CD a DVD pod názvem Banditi di Praga Turné 2011, které se stalo tříplatinové.

Český slavík 2011
Český slavík 2011

Ke konci roku kapela získala svého sedmého zlatého slavíka v kategorii Nejprodávanější deska roku 2011.

Ceny Anděl 2011
Ceny Anděl 2011

Ke konci roku kapela získala cenu Anděl v kategorii Nejprodávanější deska roku 2011.

2012
Ceny OSA 2012
Ceny OSA 2012

Kapela získala za turné k desce Banditi di Praga cenu OSA v kategorii koncert roku. Její baskytarista Milan Špalek zároveň obdržel ocenění jako Nejúspěšnější textař roku.

Festivaly 2012
Festivaly 2012

Kapela vystupovala pouze na festivalech.

Český slavík 2012
Český slavík 2012

KABÁT získal Zlatého slavíka v kategorii Kapela roku.

2013
Kabát a Big Band
Kabát a Big Band

Na rok 2013 kapela nachystala turné s Big Bandem, které podle vlastních slov tajně připravovala téměř čtyři roky. 

Kabát a Big Band koncerty
Kabát a Big Band koncerty

Kvůli velké technické náročnosti mělo turné pouze šest zastávek v Česku a tři na Slovensku. Později KABÁTi přidali ještě jeden koncert, a to ve svých rodných Teplicích na fotbalovém stadionu Na Stínadlech, který navštívilo více než 20 000 diváků.

Banditi di Praga po 30 letech
Banditi di Praga po 30 letech

Celé scéna turné, které se jmenovalo Banditi di Praga po 30 letech, byla pojata ve stylu 30. let a designu klubů a kabaretů z té doby. Big Band se ke kapele vždy připojil přibližně v polovině koncertu a zároveň s ním se odhalila také celá scéna, kterou doplňovaly tanečnice. Z největších hitů se ovšem bigbandovských aranží dočkala jen píseň „Dole v dole“, ostatní zahráli KABÁTi bez Big Bandu.

Suma Sumárum Remastered
Suma Sumárum Remastered

V listopadu 2013 zároveň vyšla reedice kompilace Suma sumárum původně vydané v roce 2001. Původní 2 CD byla upravena Vladimírem Fialou, takže se kvalita zvuku starších skladeb podobala kvalitě nových písní. Zároveň byly jako bonus přibaleny 2 DVD s videoklipy a záznamem koncertu z roku 2001, které původně vyšly v samostatné edici Suma sumárum – Best of video z roku 2002. Celá reedice byla balena v novém obalu a obsahovala aktuální fotky kapely.

Český slavík 2013
Český slavík 2013

Na konci roku kapela v anketě Český slavík skončila na úkor kapely Kryštof na druhém místě, čímž byla přerušena série šesti vítězství v řadě.

Výpich v 2014
Výpich v 2014

Na konci roku kapela oznámila, že se v roce 2014 vrátí na Vypich a uspořádá další výroční koncert.

2014
Příprava 11. nového studiového alba
Příprava 11. nového studiového alba

Kapela původně plánovala vydat novou studiovou desku ještě před létem 2014, nakonec ale kvůli nedostatku textů, které píše Milan Špalek, nedodržela ani termín před výročním koncertem.

Ceny OSA 2014
Ceny OSA 2014

Milan Špalek byl vyhlášen jako nejúspěšnější autor textů a Tomáš Krulich nejúspěšnější autor populární hudby.

TopFest 2014

Na rozdíl od oslavy výročí v roce 2009, kdy KABÁT odehrál pouze jeden koncert, přidala kapela během roku 2014 kromě avizovaného vystoupení na Vypichu také jeden koncert na Slovensku a to na festivalu Topfest.

Po čertech velkej koncert 2014
Po čertech velkej koncert 2014

Celý koncert, který se uskutečnil 13. září 2014, zahajovala jako předskokan vítězka soutěže Hlas Československa 2014 Lenka „Lo“ Hrůzová. Ta s frontmanem kapely Josefem Vojtkem spolupracovala již během soutěže, jíž se v roli mentora také účastnil. Po jejím krátkém setu nastoupila dánská rocková kapela D-A-D, kterou si KABÁTi pozvali jako speciální hosty. Stejně jako před pěti lety i tento rok KABÁTi připravili show s kvalitním zvukem, spoustou světel a s pyrotechnickými efekty. Celé vystoupení bylo zároveň zaznamenáváno a později vydáno na DVD.

Po Výpichu 2014
Po Výpichu 2014

Podle neoficiálních odhadů Po čertech velkej koncert 2 navštívilo celkem 75 000 lidí, což je největší počet lidí na jednom koncertu českého interpreta. Samotná kapela přesný počet diváků nezveřejnila pouze uvedla, že přišlo víc lidí než v roce 2009. Vzhledem k tomu, že několik dnů před i po koncertu pršelo byla louka na Vypichu vlivem použití těžkých aut na odvoz techniky naprosto zdevastována, což vzbudilo protesty některých místních obyvatel. Management kapely pak na vlastní náklady dal celou louku do pořádku a znovu osel trávu.

Český slavík 2014
Český slavík 2014

KABÁT získal 1. místo v kategorii Kapela roku (31 174 bodů).

2015
Open air turné 2015
Open air turné 2015

V rámci propagace alba se kapela vydala na open air turné po jedenácti městech v České republice. Během turné také odehrála jeden koncert na Slovensku, a to na festivalu Topfest.

Do pekla / Do nebe
Do pekla / Do nebe

V květnu 2015 vyšla dlouho odkládaná deska Do pekla / Do nebe, na níž se objevilo dvanáct písní. Pro toto album se kapela domluvila na spolupráci s producentem Yardou Helešicem, jelikož podle vlastních slov potřebovala „pořádně nakopnout“. Zároveň také zkoušela několik různých studií, včetně berlínského Riverside Studios, nakonec ale s ohledem na největší spokojenost preferovali spojení s mixem z českého Sono Records. Na albu se objevila píseň „Brousíme nože“, kterou kapela věnovala českým hokejistům. Tuto písničku zahrála na zahajovacím ceremoniálu mistrovství světa v ledním hokeji 2015, které se konalo v Česku.

Český slavík 2015
Český slavík 2015

Na konci listopadu KABÁTi ve státní opeře Praha převzali jubilejního desátého zlatého slavíka.

Pětiplatinová deska 2015
Pětiplatinová deska 2015

Kapela převzala od společnosti Pink Panther Mediapětiplatinovou“ desku za v tu dobu více než 50 000 prodaných nosičů CD Do pekla / Do nebe.

Vánoční koncert 2015
Vánoční koncert 2015

Dne 15. prosince 2015 poté vystoupili na Vánočním koncertu ve vyprodané O2 areněPraze.

Sono Centrum 2015
Sono Centrum 2015

Pár dní na to kapela vystoupila také ve vyprodaném brněnském klubu Sono Centrum.

2016
Před ceny Anděl 2015
Před ceny Anděl 2015

V dubnu 2016, pár dní před udílením ocenění Ceny Anděl 2015, kapela prohlásila, že byla z těchto cen „de facto“ vyřazena, jelikož album Do pekla / Do nebe prodávala převážně v síti prodejen Tesco, které ovšem nehlásí prodeje alb Mezinárodní federaci hudebního průmyslu. Zároveň uvedla, že je schopná doložit, že KABÁTi prodali koncovým zákazníkům za rok 2015 celkem 52 000 fyzických nosičů alba.

Ceny Anděl 2015
Ceny Anděl 2015

Ceny Anděl 2015 nakonec vyhrála kapela Kryštof se svým albem Srdcebeat, kterého se prodalo 28 753 kusů.

Ceny OSA 2015
Ceny OSA 2015

OSA později oznámila, že podle nahlášených prodejů za rok 2015, jež obdržela od jednotlivých vydavatelů, nejvíce desek skutečně prodala kapela KABÁT, a to přes 50 000 kusů. Na výsledky ocenění to ale již nemělo vliv.

Letní festivaly 2016
Letní festivaly 2016

V létě 2016 pak kapela objela Topfest, Vysočinafest a putovní festival Hrady CZ.

Videoklip Valkýra
Videoklip Valkýra

K písni „Valkýra“ z alba Do pekla / Do nebe vyšel na začátku července 2016 videoklip, který byl nejdražší v historii kapely.

Kabát 2013-2015
Kabát 2013-2015

V listopadu 2016 vyšel multinosič Kabát 2013–2015, který obsahuje záznam z vystoupení v pražské O2 areně v rámci turné s Big Bandem z roku 2013, záznam z výročního koncertu na pražském Vypichu a jako bonus navíc poslední řadové CD Do pekla / Do nebe.

Český slavík 2016
Český slavík 2016

Na konci listopadu kapela pojedenácté vyhrála Českého slavíka. KABÁTi zároveň slavností večer zahajovali písní „Myslivecký ples“ z alba Do pekla / Do nebe.

Před Kabát – Turné 2017
Před Kabát – Turné 2017

Na podzim roku 2017 kapela pro fanoušky připravila halové turné. Kapela na turné navštívila i taková města, v nichž dosud podle Josefa Vojteka nehráli. Mezi ně byl zařazen Chomutov, Třinec, Znojmo a Bratislavu.

2017
Ceny OSA 2017
Ceny OSA 2017

KABÁT získal ocenění Populární skladba roku za píseň Pohoda (Tomáš Krulich / Milan Špalek).

Kabát Turné 2017
Kabát Turné 2017

Na něm bylo opět postaveno pódium uprostřed hal a kapela využívala především světelných efektů a projekce tvořené ze čtyř nad sebou umístěných pohyblivých oblouků. Celé turné bylo zakončeno ve vyprodané O2 areně, kde KABÁTi zároveň vytvořili nový rekord této haly; 20 083 diváků.

Český slavík 2017
Český slavík 2017

Kapela převzala zlatého slavíka v anketě Český slavík Mattoni 2017 v kategorii Kapela roku

Vrácení zlatého slavíka 2017
Vrácení zlatého slavíka 2017

Za pár dní kapela z vlastní iniciativy vrátila zpět agentuře zlatého slavíka a to z důvodu neuznání hlasů kapelě Ortel, která skončila na druhém místě. Její fanoušci totiž na sociálních sítích inicializovali akce kde nabádali ostatní lidi k odesílání hlasů právě pro kapelu Ortel. Podle pořádající agentury Musica Bohemica se jednalo o porušení pravidel a proto této kapelě nezapočetli hlasy z ročníku 2017 nýbrž z ročníku 2016. Kapele KABÁT se toto zdůvodnění zdálo nedostatečné vrátila tedy zlatého slavíka a požadovala po agentuře uvedení přesného počtu hlasů jaké kapely za rok 2017 dostaly se slovy, že ráda přijme ocenění za své skutečné umístění ať již bude jakékoliv. Poté co se ke KABÁTům připojil také zpěvák Michal David, který vrátil svého stříbrného slavíka v kategorii zpěvák a od postupu ankety se začal distancovat také její generální partner společnost Mattoni zveřejnili pořadatelé skutečné výsledky za rok 2017. Podle nich se kapela Ortel opravdu umístila před KABÁTi a to s náskokem téměř 5 000 bodů. Pořadatelé zároveň uvedli, že byl jejich zásah „oprávněný“ na výsledcích zveřejněných při předávání cen nehodlají nic měnit.

2018
LétoFest turné 2018
LétoFest turné 2018

V roce 2018 kapela naplánovala letní turné v Česku ale kapela vystupovala i na jiných festivalech což je na českých a slovenských hudebních festivalech.

Příprava 12. nového studiového alba
Příprava 12. nového studiového alba

Kapela začala připravovat nové studiové album.

Ceny OSA 2018
Ceny OSA 2018

KABÁT získal ocenění Populární skladba roku za píseň Pohoda (Tomáš Krulich / Milan Špalek).

Kabát 2019 – Po čertech velký turné
Kabát 2019 – Po čertech velký turné

Kapela tajila obrovské překvapení, které vypukne až příští rok a to je Turné 2019. Příště rok kapela slaví své 30. narozeniny a naplánovali své turné s pěti koncerty v Česku. Vstupenky by měly být v prodeji od začátku listopadu.

2019
Příprava 12. nového studiového alba ve studiu
Příprava 12. nového studiového alba ve studiu

Na začátku tohoto roku kapela začala ve studiu Sono Records s producentem Milanem Cimfem s nahráváním nových písní.

Kabát turné 2019 i Slovensko
Kabát turné 2019 i Slovensko

ŠK Slovan Bratislava uvedl do provozu 03.03.2019 nový Národní Fotbalový Stadion. Kapela se dohodla s majiteli klubu a stadionu, 05.06.2019 zde bude jediný koncert kapely k tomuto výročí na Slovensku. Koncert je uskutečněn na zahájení otevření nového fotbalového stadionu.

Kabát na střeše 2019
Kabát na střeše 2019

Před začátkem turné v květnu kapela vystoupila na střeše budovy Diamond Point, toto vystoupení bylo v rámci projektu rádia Impuls, které celý koncert živě vysílala.

Dejme dětem šanci 2019
Dejme dětem šanci 2019

V říjnu toho roku skupina otevřela nové multifunkční centrum O2 universum, jehož výtěžek šel pro nadaci Dejme dětem šanci.

Po čertech velký turné 2019
Po čertech velký turné 2019

Během turné hudebníci postupně vystoupili na stadionech v Brně, Ostravě, Bratislavě, Teplicích, Praze a Plzni. První čtyři koncerty se odehrály v červnu, poslední plzeňský se uskutečnil v září 2019. Během pražského koncertu kapela s více jak třiceti tisíci fanoušky pozdravila zpěváka Karla Gotta a poblahopřála mu k jeho 80. narozeninám.

PÁLÍ! 2020
PÁLÍ! 2020

Při té příležitosti se kapela vyfotila do benefičního rockového kalendáře PÁLÍ! 2020.

Ceny OSA 2019
Ceny OSA 2019

V kategorii “Nejúspěšnější textař” – Milan Špalek.

Křest PÁLÍ! 2020
Křest PÁLÍ! 2020

Kalendář Josef Vojtek a Ota Vaňa společně s dalšími hudebníky pokřtili v pražském klubu Roxy. Výtěžek z prodeje kalendáře byl určen na prevenci popálenin a pomoc popáleným dětem.

Vánoční koncert 2019
Vánoční koncert 2019

Kapela se pro tento rok rozhodla pro ještě jeden komornější koncert v brněnském klubu SONO, který odehrála 10. prosince a tím završila tento rok.

Kabát turné na rok 2020
Kabát turné na rok 2020

Na konci roku kapela ohlásila halové turné, chystané podzim roku 2020 a zahájila předprodej vstupenek. KABÁT chce opět využít umístění pódia doprostřed hal stejně tak jako v letech 2002, 2011 a 2017. Repertoár na turné kapela doplní novými písněmi, které chce do začátku turné vydat v podobě dlouho očekávaného alba. Nejraději by jej chtěla vydat na jaře tohoto roku.

2020
Příprava 12. nového studiového alba pokračovaní ve studiu
Příprava 12. nového studiového alba pokračovaní ve studiu

Kapela pokračovala v nahrávání nového alba až do března 2020, kdy bylo studio Sono Records uzavřeno s ohledem na šíření koronavirového onemocnění covid-19.

Kabát turné 2020 se přesouvá
Kabát turné 2020 se přesouvá

Kapela prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí oznámila, že plánované podzimní turné 2020 je nutno přeložit na podzim roku 2021 vzhledem k aktuální situaci kolem pandemie covidu-19. V prohlášení znělo: „Berte to jako rozumné a bezpečné řešení. Ve svém důsledku se spoléháme na dva faktory. Že buďto tato nákaza sama zmizí, stejně jako se objevila, nebo dojde k dokončení vývoje a následné výrobě nějaké vakcíny či léku, které by tento problém vyřešily.“

Summer Arena 2020
Summer Arena 2020

V reakci na zrušené turné management kapely KABÁT ve spolupráci s dalšími agenturami uspořádal projekt Summer Arena 2020. To je název již avízovaného projektu. V podstatě jde o turné špičkových českých interpretů po šesti českých městech. Jihlava, Brno, Ostrava, Plzeň, Praha a Liberec. Všechny „Areny“ budou splňovat bez kompromisů nejen všechna nařízení, ale jsou pojata prostorově velmi velkoryse.

Summer Areny nebudou
Summer Areny nebudou

Pod tímto titulem je vyjádření na všech oficiálních „komunikačních kanálech“ projektu Summer Arena 2020. Všichni jichž se to týká, jsme do tohoto projektu šli s vědomím, že tomu věříme a že to chceme realizovat. Je naprosto nepodstatné, kdo prodal či neprodal více či méně vstupenek! Byl to v důsledku náš společný projekt a ten si v této neutěšené době bohužel nenašel dostatečné množství přízně u fanoušků předmětných interpretů a projektů.

Oficiální prohlášení Summer Arena 2020:
„Je nám to neskonale líto, jsme z toho frustrovaní, ale jiné východisko aktuálně bohužel není. Dnes ráno jsme přestali prodávat vstupenky na projekt Summer Arena 2020…“

2021
Ceny OSA 2011
Ceny OSA 2011

V kategorii “Nejúspěšnější textař” – Milan Špalek.

Ceny Anděl 2009
Ceny Anděl 2009

DVD Corrida 2007 Live je 2. nejprodávanější hudební DVD za loňský rok a prodalo se ho 12 285 kusů.